Saturday, October 5, 2013

Campaign for free public transport in Poland

Od zeszłego roku jako Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80" i Polska Partia Pracy - "Sierpień 80" walczymy o bezpłatną komunikację miejską. Coraz więcej miast w Polsce i na świecie decyduje się na taki rodzaj komunikacji miejskiej. Funkcjonuje ona między innymi w Hasselt w Belgii, Aubagne we Francji, Templin w Niemczech, Tallinie w Estonii, Baltimore w USA i wielu, wielu innych miastach na całym świecie. Łącznie, w różnych formach, bezpłatna komunikacja miejska funkcjonuje w kilkudziesięciu miastach na całym świecie (http://freepublictransports.com/).

W Polsce od jakiegoś czasu komunikacją miejską bezpłatnie poruszać mogą się kierowcy w Nysie. Efektem tego jest spadek ruchu na drogach i wzrost dostępności parkingów w centrum. Co więcej taka komunikacja okazuje się oszczędniejsza dla samorządu. Bezpłatna komunikacja funkcjonuje także w Ząbkach pod Warszawą. Jest ona bezpłatna dla wszystkich mieszkańców, którzy są zameldowani w tym mieście. W Kielcach autobusy kursujące po centrum miasta także są bezpłatne. Jeszcze w tym roku Żory chcą wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Tamtejszy prezydent uważa, że taka komunikacja jest o wiele bardziej ekologiczna, bo kierowcy przesiadają się do autobusów. Jest także o wiele bardziej prospołeczna, ponieważ nie wyklucza się najbiedniejszych i rodzin wielodzietnych, dla których wydatki na bilety są ogromne.

Czy to rzeczywiście się opłaca? W Hasselt w Belgii, po wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji miejskiej znikły korki. Powietrze stało się czystsze. A budżet miasta zaoszczędził, mimo że liczba autobusów wzrosła pięć razy! Dzisiaj bezpłatną komunikacją miejską porusza się tam dwanaście razy więcej pasażerów niż w przeddzień wprowadzenia jej. Jedna czwarta to dawni kierowcy samochodów. Zaoszczędzono, bo nie trzeba było rozbudowywać i budować nowych parkingów i dróg, a także spadły wydatki na utrzymanie dróg już istniejących.

Już teraz pomysłem bezpłatnej komunikacji zainteresowali się radni i mieszkańcy Warszawy, Gdańska, Koszalina, Krakowa i Bydgoszczy. Czekamy na zgłoszenia z innych miast!

Bezpłatna komunikacja to więcej pieniędzy w naszych kieszeniach, bo nie musimy kupować już biletów. W czasach kryzysu podreperuje to budżety domowe. Podreperuje także budżety wielu miast, które nie będą musiały planować dodatkowych wydatków drogowych w przyszłości. By zapewnić jazdę po mieście bez korków, jest po prostu sensowniej i oszczędniej wprowadzić bezpłatną komunikację miejską. Co więcej nie będziemy truci spalinami z tysięcy samochodów, które codziennie teraz wjeżdżają do miast, korkując je. Bezpłatna komunikacja miejska, to samorząd przyjazny mieszkańcom. W poszukiwaniu pracy, w drodze do pracy, szkoły, szpitala, czy na uczelnię.

Dlatego właśnie od 1 stycznia 2014 chcemy wspólnie, z samorządowcami, organizacjami społecznymi i osobami, którym zależy na rozwoju Polski wprowadzić bezpłatną komunikację miejską we wszystkich miastach, które chcą podjąć się tej inwestycji w przyszłość!

Wolny Związek Zawodowy "Sierpień 80"
Polska Partia Pracy - "Sierpień 80"